Wysyłanie transzy programem Sabar

Program Sabar umożliwia wysyłanie masowych zleceń do systemu KRD w postaci tzw. plików transz.

Aby wysłać do KRD przygotowaną transzę, uruchom Sabara, zaloguj się do systemu KRD, wczytaj plik transzy, po czym wyślij go w celu przetworzenia zawartych w niej zleceń. W wyniku tego procesu powstaje tzw. transza wynikowa, którą po zakończeniu całego procesu możesz pobrać również za pośrednictwem Sabara.

Poniżej znajdziesz szczegółowy opis powyższych czynności, krok po kroku.

Przygotuj plik do wysyłki

Pliki transz utworzysz w arkuszu kalkulacyjnym (np. Microsoft Excel lub OpenOffice Calc), zapisując je jako pliki CSV. W zależności od tego, jakie operacje chcesz zlecić do wykonania w systemie KRD, wybierz odpowiedni format transzy:
  • jeśli chcesz masowo dopisywać, aktualizować lub usuwać pozytywne informacje gospodarcze dot. Twoich kontrahentów, rzetelnie wywiązujących się ze swoich zobowiązań, użyj formatu Neal (dowiedz się, jak przygotować transzę Neal),
  • jeśli chcesz masowo dopisywać, aktualizować lub usuwać negatywne informacje gospodarcze dot. Twoich dłużników, użyj formatu Yonick (dowiedz się, jak przygotować transzę Yonick),
  • jeśli chcesz masowo sprawdzać, czy podane NIP-y lub PESEL-e są dopisane w KRD jako dłużnicy lub kontrahenci wywiązujący się ze swoich zobowiązań, użyj formatu Tovi (dowiedz się, jak przygotować transzę Tovi),
  • jeśli chcesz masowo dodawać, aktualizować lub usuwać NIP-y z monitoringu (usługa polegająca na śledzeniu zdarzeń w rejestrze KRD występujących na konkretnych numerach NIP: pojawienie się zadłużenia bądź zmianach w jego wysokości, usunięcie zadłużenia, pojawienie się informacji pozytywnej bądż zmiana w jej wysokości, usunięcie informacji pozytywnej), użyj formatu Violet.

Wyślij transzę do KRD

Aby wysłać do KRD przygotowaną transzę, musisz być zalogowany do systemu KRD (sprawdź tutaj, jak to zrobić). Znajdź w pasku narzędziowym programu przycisk "Wyślij transzę do KRD" i kliknij go. Pojawi się wówczas okno wyboru pliku transzy. Kliknij przycisk "Wczytaj plik", wybierz odpowiedni typ transzy (Neal, Yonick, Tovi lub Violet), a następnie odnajdź i wskaż właściwy plik transzy. Kilknij "Otwórz", aby wczytać plik do programu Sabar.

2-Sabar-transza.png


Jeśli w transzy występują błędy lub nieścisłości, pojawi się okno z odpowiednim ostrzeżeniem. W takim przypadku należy anulować wczytywanie pliku, poprawić błedne operacje w pliku transzy i ponownie wczytać plik.

3-Sabar-Problemy-w-transzy.PNG


Jeśli chcesz wysłać transzę różnicową Yonick, to w tym miejscu zaznacz obie opcje:
  • Pobierz transzę różnicową,
  • Przetwórz transzę różnicową.
Więcej o transzach różnicowych dowiesz się w tym artykule.


4-Sabar-wyslij-transze.png


Aby wysłać transzę do KRD, kliknij przycisk "Dalej". Jeśli wysyłka przebiegła pomyślnie, pojawi się taki komunikat (kliknij przycisk "OK"):

5-Sabar-wysyłanie-transzy-(1).png


Po udanej wysyłce Twoja transza jest już w systemie KRD i czeka w kolejce transz na przetworzenie. Kliknięcie przycisku "OK" od razu przeniesie Cię do kolejki zleceń, gdzie będziesz mógł śledzić status przetwarzania wysłanej transzy.
⇦ Powrót